[singlepic id=662 w=220 h=240 float=left]Każdy z biegaczy, który połknął już bakcyla biegowego chce biegać szybciej i dalej, często posiłkujemy się planami z internetu, które nie rzadko nie są dostosowane do nas i w efekcie nie udaje się uzyskać założonych celów. Na szczęście są metody dzięki, którym możemy podnieść jakość naszych treningów, aby nie było to klepanie niepotrzebnych kilometrów czy zajeżdżanie się w tempach, które nie są na naszym poziomie. Przetrenowanie często prowadzi do zniechęcania i niestety nie rzadko do kontuzji. Dlatego postanowiliśmy zainteresować się badaniami przeznaczonymi dla biegaczy, które mają pomóc w treningach.
Co dają nam badania wydolnościowe?
Przeprowadzanie cyklicznych badań wydolnościowych umożliwia kontrolę nad treningiem oraz możliwość obserwacji zmian, badania wydolnościowe wykonujemy w celach diagnostycznych. Na podstawie badania wydolnościowego możemy stwierdzić, jaka jest intensywność wysiłku dla optymalnego spalania tkanki tłuszczowej, jaka dla usprawniania przemian tlenowych, a jaka dla kształtowania wytrzymałości biegowej. Tego typu badania dają pełen wgląd w to, co dzieje się w naszych mięśniach podczas wysiłku. Dokładna znajomość wskaźników wysiłkowych pozwala skutecznie kontrolować trening co stopniowo podnosi naszą formę i co niezwykle ważne nie tracimy czasu na nieefektywny trening!!
Co jest sprawdzane podczas badania wydolnościowego?
Dzięki badaniom wydolnościowym możemy sprawdzić ile wynosi nasze VO2max i HR max. Wyznaczane są progi metaboliczne i zakresów intensywności, dzięki czemu z pomocą pulsometru możemy kontrolować w jakiej strefie dokładnie wykonujemy nasz trening. Taka wiedza i świadomość może być mocną podstawą do naszego dalszego rozwoju biegowego.
Zainteresowały nas badania przeprowadzane przez firmę SPORTSLAB, które odbędą się w Poznaniu 17 listopada. Dlaczego akurat te badania, po pierwsze firma, która jest znana w całej Polsce, można o niej przeczytać w październikowym numerze Runner’s World. Po drugie termin badania w Poznaniu, który wypada akurat na początek przygotowań do nowego sezonu i warto wówczas sprawdzić w jakim jesteśmy miejscu z naszymi treningami. Po trzecie dlatego, że firma SPORTSLAB umożliwi nam obecność podczas badania i udzieli wszelkich potrzebnych informacji. Mamy nadzieję, że uzyskane informacje pozwolą nam na napisanie w szczegółach jak wygląda takie badanie oraz co faktycznie jesteśmy wstanie z niego wynieść i wpleść w nasze amatorskie treningi.
Więcej o badaniach na stronie SPORTSLAB.pl