Relacja Kasi i Marcina z weekendowych zmagań w ramach MIstrzost Poznania w Biegach na Orientację.
W sobotnie popołudnie na Terenach Międzynarodowych Targów Poznańskich, rozpoczął się pierwszy dzień Mistrzostw Poznania w biegach na orientacje. Tym razem był do pokonania dystans sprinterski. Organizator postarał się, aby nie było za łatwo dla zawodników i ustawił dodatkowe barierki, przeszkody nie do przejścia, co spowodowało, że zawodnik musiał zdecydowanie więcej przewidywać, planować z wyprzedzeniem dobiegnięcie do danego punktu kontroli. W kategorii M-21 zawodnicy mieli do pokonania dystans 2,4 km odległość miedzy punkami w najkrótszej drodze. Odpowiednio kategorie młodszych, czy starszych zawodników miało krótsze dystanse.
Dodam, że większość zawodników, miało już okazję, biegać z mapą na tych samych terenach, co tylko troszkę pomagało w orientowaniu się między punktami kontroli, wspomniane wcześniej dodatkowe barierki nie do przejścia, zdecydowanie utrudniły życie zawodnikom, nie powiem było, co nimi lawirować, aby nie dostać dyskwalifikacji.
W niedzielę 20.06.2014r. na Dziewiczej Górze koło Poznania odbyły się zawody w biegach na orientację. Był to drugi dzień zmagań w Mistrzostwach Poznania w biegu na orientację. Tym razem teren był zdecydowanie inny niż dzień wcześniej.
Tym razem zawodnicy mieli okazję zmierzyć się z typowym BnO, czyli z prawdziwą mapą, która dla laika wygląda jak malarstwo współczesne oraz z leśnym terenem, nierównościami i innym przygodami. Zawodnicy startowali od godz. 9:15 aż do 11:00. Zgłoszonych było ponad 120 zawodników. Jednak by zostać sklasyfikowanym w kategorii Mistrzostw Poznania trzeba było bezbłędnie ukończyć obydwa wyścigi.
W zależności od kategorii wiekowej zawodnicy otrzymali stosowne mapy. Trasy były różne dla kategorii wiekowych podwzględem liczby punktów oraz trudności terenu. Kategoriia M21 oraz K21 miała najtrudniejszą trasę – wiele punktów można było znaleźć tylko po rzeźbie terenu, a do tego punktów tych było odpowiednio 22 i 17. Zawodnicy mieli do pokonania w linii prostej od 2.5km, aż do 9.1km. Najmniej punktów miały kategorie młodzieżowe od 8, aż do wspomnianych 22. Najbardziej wytrwali zmagali się z trasą prawie trzy godziny.
Oczywiście jak zawsze panowała miła atmosfera, choć na trasie każdy musiał zmagać się sam. Trzeba było też pamiętać o odpowiednim stroju – długich skarpetkach. Tym razem nie można już było “iść na łatwiznę” i patrzeć tylko na kształt budynków, ale trzeba było się wczytać w mapę.
[nggallery id=84]