Niemal 700 zawodników pokonało w minioną niedzielę 5,3 km, by zrobić rakowi wspak i wesprzeć dziecięce oddziały onkologiczne. Poznański Bieg Charytatywny „Rak. To się leczy!” zakończył również tegoroczną edycję biegów organizowanych w ramach kampanii społecznej.
Uczestnicy Biegu Charytatywnego „Rak. To się leczy!”, biegnąc w pomarańczowych koszulkach kampanii, „pomalowali” teren wokół Jeziora Maltańskiego, którędy prowadziła trasa. A wszystko dzięki frekwencji, która zaskoczyła samych organizatorów. – W biegu udział wzięło prawie 700 osób, wśród nich miłośnicy nordic walking. To nas bardzo cieszy. Tym bardziej, że zebrane z za udział w biegu pieniądze przeznaczone zostaną na dziecięce oddziały onkologiczne w Poznaniu, Wrocławiu i Lublinie – mówi Alicja Zakrzewska, rzecznik kampanii „Rak. To się leczy!”. Wśród mężczyzn najlepszy wynik osiągnął Radosław Pluciński (18:31), wśród kobiet – Katarzyna Pietruszka (21:35), a w rywalizacji nordic walking Mieczysław Andrzejewski (36:25).
Każdy uczestnik biegu poza pakietem startowym otrzymał pamiątkowy medal. Na najlepszych czekały nagrody ufundowane przez partnerów biegu oraz kampanii „Rak. To się leczy!”.
Ale z atrakcji zorganizowanych w ramach pikniku rodzinnego mógł skorzystać każdy odwiedzający Maltę. Przez prawie 5 godzin specjaliści z dziedziny m.in.: onkologii, dermatologii, psychoonkologii oraz fizjoterapeuci i przedstawiciele Drużyny Szpiku udzielili porad setkom osób. Z kolei bezpłatną mammografię wykonało na miejscu ponad 50 pań. Wiele z nich stanęło następnie w długiej kolejce do brafitterki marki Dalia, która pomagała oszacować kobietom prawdziwy rozmiar ich biustu i dobrać bieliznę – zarówno do codziennego użytku, jak i do zajęć sportowych.
Biegowi Charytatywnemu „Rak. To się leczy!” towarzyszyły bezpłatne zabawy w Bula Park, konkursy z nagrodami, pokaz capoeiry, warsztaty jogi oraz rozmowy z ekspertami o tym, jakie nawyki powinniśmy zmienić, by zminimalizować ryzyko zachorowania na nowotwory. Wśród gości odwiedzających scenę znalazł się prof. Dawid Murawa, chirurg onkolog z Wielkopolskiego Centrum Onkologii – nie tylko wystartował w biegu, ale również zachęcał uczestników pikniku do aktywności ruchowej i badań profilaktycznych, które pomagają w wykryciu nowotworów we wczesnym stadium. Jak powiedział, właśnie wczesne wykrycie zmian nowotworowych pozwala na zastosowanie najmniej inwazyjnych metod leczenia i tym samym szybki powrót do normalnego życia, pracy czy hobby.
Tradycją naszych biegów jest wspólna rozgrzewka, w trakcie której symbolicznie robimy rakowi wspak. Setki uśmiechniętych twarzy, które już zaczęły prowadzić zdrowy styl życia, a jednocześnie zechciały pobiec w szczytnym celu, daje nadzieję, że w naszym kraju coraz więcej ludzi będzie świadomie i regularnie korzystać z bezpłatnych badań, a tym samym systematycznie będzie rosła liczba osób, które pokonały nowotwór – mówi Agnieszka Rzepkowska z ING Życie, Partnera strategicznego kampanii „Rak. To się leczy!” i współorganizatora imprezy.
Muzyczną gwiazdą wydarzenia był – zespół Shata Qs – zwycięzcy 6. edycji „Must Be The Music” z charyzmatyczną wokalistką Małgorzatą Kuś, która ze sceny przekonywała, że warto świadomie podjąć walkę z rakiem i że raka naprawdę da się pokonać.
Współorganizatorem cyklu biegowego „Rak. To się leczy!” jest ING Życie. Wśród pozostałych partnerów kampanii znajdują się firmy: Oknoplast, Pharmaceris, Nestle Health Science i Oncompass. Partnerami biegu są: POSIR Malta, Malta Ski, Dobra Kreacja, Dalia, Brubeck, Klub Sportowy Capoeira Poznań, Instytut Rozwoju Aktywności, Drużyna Szpiku, Koloseum Gym & Fitness, Klinika Stóp, Squash Park, Vita Natura, Klinika Urody Estetique. Patronat objęli też: Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych i Federacja Stowarzyszeń Amazonki. Patronami medialnymi są: maratonypolskie.pl oraz poznanbiega.pl, kobietkibiegaja.pl i Radio Merkury.
Więcej informacji o biegu na http://www.rak.tosieleczy.pl/biegi