PASMO BIODROWO – PISZCZELOWE (TRACTUS ILIOTIBIALIS) – ITBS jest to grube, ścięgniste pasmo szerokie na około 6 centymetrów.
Powstaje ono od góry ze zlepienia się 3 pasm ścięgnistych:
- mięśnia napinacza powięzi szerokiej
- mięśnia pośladkowego wielkiego
- mięśnia pośladkowego średniego
Pasmo biodrowo – piszczelowe odpowiedzialne jest za:
- hamowanie ruchów przywodzenia
- usztywnienie stawu kolanowego w położeniu wyprostowanym
Objawem nieprawidłowego funkcjonowania pasma biodrowo – piszczelowego jest głównie ból i obrzęk po zewnętrznej stronie stawu kolanowego. Ból w trakcie treningu (biegania), chodzenia (schodzenia), a także palpacji.
Przyczyną bólu pasma biodrowo – piszczelowego może być:
- brak rozciągnięcia
- bieganie w jednym kierunku (bieżnia)
- źle dobrany trening
- źle dobrane obuwie
- zła biomechanika chodu i biegu
- uraz
Leczenie pasma biodrowo – piszczelowego:
Przy występowaniu wyżej opisanych objawów lub innych dolegliwości bólowych – zgłoś się do ortopedy i fizjoterapeuty – wykona on odpowiednie testy potwierdzające lub wykluczające występowanie u Ciebie syndromu pasma biodrowo – piszczelowego i przeprowadzi odpowiednio dobraną terapię. Zazwyczaj wystarczy od jednej do trzech wizyt. W przypadku poważnego uszkodzenia mogą być zastosowane sterydy lub leczenie operacyjne.
Autoterapia:
Jednym z ćwiczeń jakie można wykonywać samemu pomiędzy treningami, aby nie dopuścić do powstawania zrostów jest rolowanie pasma biodrowo – piszczelowego.
Innym ćwiczeniem, które możesz wykonywać to w pozycji wyprostowanej przenieś jedną nogę przed drugą krzyżując je. Wykonaj skłon w przód. Oprzyj ręce o podłoże i utrzymuj nogi napięte. Wytrzymaj w tej pozycji przynajmniej 15 sekund.
Materiał opracowany przez RehaLeaders Clinic
www.facebook.com/RehaLeaders.Clinic