![CT-168](http://www.poznanbiega.pl/wp-content/uploads/2025/02/CT-168-678x381.jpg)
W sobotę, 8 lutego, nad jeziorem Rusałka, odbędzie się kolejny – czwarty już – bieg z serii CITY TRAIL Poznań w edycji 2024/2025. W grudniowych zawodach na linii mety przełajowej „piątki” zameldowały się dokładnie 694 osoby. Jak będzie tym razem? Przekonamy się już za kilka dni. Warto dodać, że rywalizacja o miano najlepszych w klasyfikacji generalnej wkracza właśnie w decydującą fazę, można zatem spodziewać się dużych emocji! Zapisy trwają na citytrail.pl.
CITY TRAIL to największy cykl biegów przełajowych w Polsce. 5-kilometrowe trasy poprowadzone są ścieżkami lasów i parków w dziesięciu lokalizacjach: Bydgoszczy, Katowicach, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Poznaniu, Szczecinie, Trójmieście, Warszawie i Wrocławiu. Sezon 2024/2025 trwa w Poznaniu od 19 października 2024 i zakończy się 9 marca 2025 (wyjątkowo marcowy bieg odbędzie się w niedzielę). Podczas ostatniej imprezy w edycji, każdy kto ukończy minimum trzy biegi, otrzyma pamiątkowy medal. Zwieńczeniem półrocznego biegania będzie szóste wydarzenie – oficjalne podsumowanie sezonu, podczas którego wręczone zostaną nagrody dla najszybszych – w klasyfikacji generalnej, kategoriach wiekowych oraz w biegach CITY TRAIL Junior, które są nieodłącznym elementem cyklu.
Sytuacja w klasyfikacji generalnej
Zawodnicy, którzy celują w rekordy, zwycięstwa i podium w klasyfikacji generalnej są w pełnej gotowości, by podczas sobotniego biegu powalczyć o jak najlepszy wynik. Aktualnie sytuacja w klasyfikacji generalnej CITY TRAIL w Poznaniu jest bardzo ciekawa. Po trzech biegach dwa zwycięstwa ma na koncie Sebastian Nowicki, który szykuje się na mocne bieganie podczas sobotniego biegu.
Tegoroczne przygotowania do zbliżającego się wielkimi krokami sezonu, godzę na co dzień z pracą w szkole oraz treningami z dziećmi. Nie brakuje również czasu dla rodziny. Chyba jestem mistrzem logistyki i zarządzania swoim czasem, a przede wszystkim regeneracji. Większą część przygotowań spędziłem w domu, w Obornikach. Poza małą liczbą słonecznych dni, nie brakuje mi tutaj niczego do trenowania. Mam świetne lasy, długie ścieżki oraz stadion. Zwieńczeniem zimowych przygotowań był obóz w Santa Pola w Hiszpanii podczas ferii zimowych. Czuję, że jestem w życiowej formie i będę chciał ją wykorzystać podczas sobotniego CITY TRAIL. Będzie to sprawdzian przed startem w Hiszpanii na dystansie 10 km, gdzie powalczę o wynik 28:50, czyli minimum na Mistrzostwa Europy w Biegach Ulicznych, które odbędą się w kwietniu, w Belgii.
-Sebastian Nowicki, dwukrotny zwycięzca klasyfikacji generalnej CITY TRAIL w Poznaniu
W kobiecej rywalizacji sytuacja jest jeszcze ciekawsza. Każdy z dotychczasowych biegów wygrała inna zawodniczka. W październiku najszybszą okazała się Maja Bużycka, w listopadzie – Martyna Galant, a w grudniu – Pola Kowalewska. Każda z biegaczek może nadal powalczyć o końcowy triumf.
Akcja „Przyprowadź znajomego, pobiegnie za darmo!”
Organizatorzy CITY TRAIL jako jeden z najważniejszych celów stawiają sobie dotarcie do osób, które nie są aktywne fizycznie.
Zachęcanie do biegania jako najprostszej formy ruchu i pokazywanie jak wiele dobrego do życia wnosi regularne uprawianie sportu jest dla nas bardzo ważne. Staramy się, by na naszych biegach każdy czuł się komfortowo – zarówno ci, którzy biegają od lat i zawody traktują jako możliwość śrubowania wyników, jak i ci, dla których pokonanie 5 km marszobiegiem jest sukcesem.
-Piotr Książkiewicz, organizator i jeden z pomysłodawców CITY TRAIL
Jednym z pomysłów, który ma przyciągnąć do CITY TRAIL początkujących biegaczy jest akcja pod hasłem „Przyprowadź znajomego, pobiegnie za darmo!”. Na czym polega? Od połowy grudnia do marca, każdy uczestnik cyklu, który posiada tzw. karnet na wszystkie biegi edycji w danej lokalizacji, może zaprosić na zawody jedną osobę, która wystartuje w biegu bezpłatnie. Akcja cieszy się dużym zainteresowaniem – jak dotąd wzięło w niej udział ponad 300 osób (we wszystkich dziesięciu lokalizacjach CITY TRAIL).
Rozgrzewka jest ważna
CITY TRAIL to nie tylko zawody dla dorosłych. Nieodłącznym elementem biegowych spotkań są starty dzieci, na dystansach od 200 m do 1 km, w zależności od kategorii wiekowej. Tych jest łącznie dwanaście – sześć wśród dziewcząt i sześć chłopców. Najstarsi uczestnicy mają 15 lat. Najmłodsi – kilkanaście miesięcy i często pokonują trasę z asystą rodziców.
W zawodach juniorów, to nie wynik, lecz wyrobienie pozytywnych nawyków jest najważniejsze. Z tego powodu organizatorzy szczególny nacisk stawiają na wspólną rozgrzewkę. Ukryte w formie krótkiej zabawy ćwiczenia, mają przygotować ciała uczestników do biegu i minimalizować ryzyko kontuzji.
Dzieci podpatrując i naśladując instruktora, ale również swoich kolegów i koleżanki, poznają elementy skutecznej rozgrzewki jako fundamentu każdej aktywności.
Harmonogram biegów
Biegi CITY TRAIL charakteryzują się cyklicznością oraz stałością wielu elementów – m.in. planu minutowego. Wygląda on następująco:
– godz. 8:30 – otwarcie biura zawodów;
– godz. 9:20 – zbiórka najmłodszych Uczestników biegów Junior – kategorie D0 i D1 (ok. 200 m);
– godz. 9:45 – zbiórka Uczestników biegów Junior – kategoria D2 (ok. 400 m);
– godz. 10:00 – zbiórka Uczestników biegów Junior – kategoria D3 (ok. 600 m);
– godz. 10:15 – zbiórka Uczestników biegów Junior – kategoria D4/D5 (ok. 1 km);
– godz. 10:30 – zamknięcie biura zawodów biegu głównego;
– godz. 10:45 – wspólna rozgrzewka;
– godz. 11:00 – start biegu głównego na 5 km;
– ok. godz. 12:15 – koniec imprezy.
Zgłoszenia do biegów
Szczegółowe informacje o zawodach oraz zapisy znajdują się na stronie www.citytrail.pl
Dodaj komentarz