[singlepic id=358 w=240 h=240 float=left]To już tylko 30 dni pozostało do startu 14 Poznań Maratonu.
Obecnie na liście startowej znajduje się już ponad 5400 opłaconych biegaczy i biegaczek, a kolejne 1000 zgłoszeń czeka na opłacenie. Te liczby dają nadzieję na pobicie rekordu frekwencji. W ubiegłym roku na mecie maratonu zameldowało się 5425 osób.
Przypominamy, że pozostały ostatnie dni z opłatą w wysokości 150 zł, które są przyjmowane do 17 września. Po tym terminie opłat wzrasta do 200 zł, a w dniu 2 października zapisy zostaną zamknięte.
Zgłoszenia do 14 Poznań Maratonu są wciąż przyjmowane tutaj: Zgłoszenia do 14 Poznań Maraton
Większość z nas w najbliższe weekendy odbędzie ostatnie długie wybiegania i już powoli zacznie zastanawiać się i planować dzień startu. Dlatego poprosiliśmy panią Monikę Prendke z Poznańskich Ośrodków Sportu i Rekreacji, który jest Organizatorem poznańskiego maratonu, o odpowiedź na kilka pytań związanych z organizacją biura zawodów w dniu biegu oraz o ostatnie chwile przed startem.
Na zdjęciu Monika Prendke:
[singlepic id=559 w=250 h=250 float=left]PoznanBiega.pl: Od której godziny biegacze będą wpuszczani na teren targów, aby mogli spokojnie się przebrać i rozgrzać oraz do której godziny depozyt będzie przyjmował rzeczy biegaczy?
Monika Prendke: Podczas całego weekendu maratońskiego, jak i w dniu startu Międzynarodowe Targi Poznańskie będą otwarte dla zawodników i ich rodzin. To czas specjalnie dla nich, gdzie służby porządkowe i medyczne oraz wolontariusze będą czekały na zawodników i wypełniały przydzielone im zadania z pełnym zaangażowaniem i życzliwością. Wszystkie informacje mówiące o godzinach i miejscu odbioru pakietów startowych, korzystania z szatni itd. zawarte są w regulaminie i należy uznać je za obowiązujące.
Ważne, by godzin określonych w regulaminie przestrzegać, wprowadzają do organizacji tak dużego przedsięwzięcia jakim jest poznański maraton porządek i pewien rytm. Dzięki temu my Organizatorzy możemy przygotować całe zaplecze dla zawodników bez chaosu i na najwyższym poziomie organizacyjnym.
PoznanBiega.pl: O której godzinie biegacze powinni zacząć ustawiać się w strefach startowych i o której najpóźniej powinni się w nich już znajdować?
Monika Prendke: Maraton startuje punktualnie o godzinie 9:00. To o której godzinie zawodnicy powinni stawić się na starcie, to już kwestia indywidualna. Najczęściej decyzje te uzależnione są od czasu, jaki potrzebny jest na dojazd, pobyt w szatni czy rozgrzewkę. Ważne, by nie fundować sobie niepotrzebnego stresu i nie robić nic na ostatnią chwilę, dlatego warto pojawić się na starcie co najmniej 20 minut przed strzałem startera.
PoznanBiega.pl: Jak będą wyglądały strefy startowe, czy ich podział będzie umowny zgodnie z tabliczkami czy wzorem np: Maniackiej Dziesiątki poszczególne strefy będą pooddzielane taśmami do ostatnich chwil przed startem?
Monika Prendke: Strefy startowe będą oznaczone specjalnymi tabliczkami z odpowiednio nadrukowanymi literami: A, B, C lub D, tak by każdy zawodnik wiedział w której strefie ma się ustawić. Będą one widoczne z daleka, co ułatwi każdemu zawodnikowi zlokalizowanie Jego strefy i tym samym dotarcie do niej. W celach porządkowych każda strefa będzie wydzielona płotkami lub specjalną taśmą.
Każdy zawodnik będzie wiedział w jakiej strefie powinien się ustawić, bowiem wypełniając formularz zgłoszeniowy w jednej z rubryk musi wpisać przybliżony czas swojego finiszu, co jednocześnie jest odzwierciedleniem jego ostatniego osiągniętego wyniku w maratonie bądź przygotowaniem treningowym. Takie oznaczenie strefy będzie znajdowało się na numerze startowym każdego zawodnika.
PoznanBiega.pl: Czy będą osoby odpowiedzialne za weryfikację czy biegacze stoją w odpowiednich strefach startowych?
Monika Prendke: Nad prawidłowym podziałem zawodników w strefach czasowych czuwać będą służby porządkowe Organizatora oraz wolontariusze. Najważniejsze i głównie zadanie jednak nie będzie należało do nich, a do samych zawodników. Strefy czasowe powstały dla nich i z myślą o nich, by łatwiej i w dużym komforcie przeżyć moment startu. Rola służb czy wolontariuszy będzie sprowadzała się do pomocy i wskazania zawodnikowi strefy odpowiadającej tej na numerze startowym.
Ważne, by uszanować trud i wysiłek innych zawodników i pozwolić im na start z tej strefy, która gwarantuje im osiągniecie wcześniej założonego wyniku. Jeżeli debiutujemy, bądź biegamy w okolicy 4 godzin, to nie przepychajmy się do pierwszych stref przeszkadzając tym samym innym biegaczom. To niczemu nie służy, a wprowadza jedynie niepotrzebną nerwową atmosferę wśród zawodników.
PoznanBiega.pl: Start zlokalizowany będzie na ulicy Grunwaldzkiej, czy brama startowa będzie szeroka na wszystkie pasy jezdni?
Monika Prendke: Tak, start zlokalizowany będzie na ulicy Grunwaldzkiej, biegacze wystartują punktualnie o godzinie 9.00 z całej jej szerokości. Natomiast brama startowa wyglądem zbliżona będzie do tej ubiegłorocznej. Ze względu na istniejące w tym miejscu trakcje tramwajowe będą to dwa słupy, tworzące filary.