- Mieszane węglowodany wysoko przyswajalne
- Izolat białka serwatkowego
- Ryboza, glutamina, witaminy i minerały
- Jedwabiście gładki
- Naturalne aromaty
- Nie zawiera barwników, sztucznych substancji słodzących ani konserwantów
TORQ RECOVERY jest wysoce zaawansowanym preparatem odżywczym do stosowania jako napój po wysiłku, który został zaprojektowany, aby naprawić, naładować i odżywić zmęczoną tkankę mięśniową po ciężkim treningu. Unikalna matryca TORQ złożona z polimerów GLUKOZY, FRUKTOZY i izolatu BIAŁKA SERWATKOWEGO stymuluje szybkie wchłanianie węglowodanów dla przywrócenia niezbędnych zapasów glikogenu. Składniki aktywne TORQ – D-RYBOZA, L-GLUTAMINA oraz mieszanka starannie dobranych WITAMIN I MINERAŁÓW działają razem, aby naprawić i naładować przemęczone włókna mięśniowe. Jesteśmy przekonani, że TORQ RECOVERY jest obecnie najbardziej dokładnym i skutecznym preparatem tego typu na rynku – jednak wciąż używamy w nim NATURALNYCH aromatów i nie używamy żadnych sztucznych barwników ani substancji słodzących. W preparacie TORQ RECOVERY nie ma ani jednego składnika, który nie pochodziłby z naturalnego źródła lub nie występował naturalnie w organizmie człowieka.
Powszechnie uznaje się, że spożywanie mieszanych węglowodanów przyswajalnych i białka serwatkowego w proporcji 3:1 bezpośrednio po ćwiczeniach przyspieszy syntezę glikogenu (patrz w poniższych informacjach źródłowych). Innymi słowy, pomoże Ci to magazynować węglowodany skuteczniej, niż spożywanie samych węglowodanów i / lub czekanie, aż w końcu okno czasowe magazynowania glikogenu minie. Jest także powszechnie uznane, że białko serwatkowe jest szybsze w działaniu, lepiej rozpuszczalne i wchłaniane / syntezowane niż wszystkie inne rodzaje białek, tym samym dostarczając aminokwasy niezbędne do naprawy mięśni z niewielkim opóźnieniem. TORQ RECOVERY stanowi właśnie to połączenie mieszanych węglowodanów przyswajalnych z wysokiej jakości białkiem serwatkowym w proporcji 3:1.
Jest to unikalna mieszanka TORQ zawierająca D-RYBOZĘ, L- GLUTAMINĘ, WITAMINY I MINERAŁY, które odróżniają ją od innych produktów regenerujących na rynku. L-GLUTAMINA pomaga chronić mięśnie przed procesami katabolicznymi (degradującymi mięśnie) po wysiłku, a także wzmacnia system odpornościowy. D-RYBOZA ładuje komórki mięśni po wysiłku, aby miały energię do skurczów w pełnym potencjale w przeciągu 24 godzin, a proces ten zająłby do 3 dni bez dodatkowej rybozy. Są to szczególnie drogie składniki (stanowią około 50 % kosztu całego produktu, choć to tylko 9 % z puli składników). Dla firm żywieniowych twierdzenie, że ich produkty zawierają takie składniki nie jest niczym niezwykłym, zwykle jednak zapewniają jednocześnie zbyt małą dawkę, by wywołać wyraźny efekt. Większość innych produktów nie zawiera ich wcale. Nie wierzymy w kompromis, dlatego każda porcja TORQ RECOVERY zawiera takie dawki D -RYBOZY i L-GLUTAMINY, które zostały zweryfikowane w dostępnych badaniach (patrz w poniższych informacjach źródłowych).
Wreszcie, WITAMINY I MINERAŁY, które dodajemy do TORQ RECOVERY są wyczerpujące. Ciężkie ćwiczenia powodują nieuniknione straty w organizmie, a nasz preparat regenerujący nie byłby kompletny bez obfitej porcji tych niezbędnych mikroelementów.
Tyle podsumowania unikalnych właściwości TORQ RECOVERY, ale czytaj proszę dalej, jeśli naprawdę chcesz zrozumieć bazę naukową, jaka stoi za tym produktem. Poruszyliśmy niebo i Ziemię, a każda podjęta przez nas decyzja jest uzasadniona recenzowanymi i opublikowanymi badaniami naukowymi.
Uzupełnianie zapasów węglowodanów: Organizm ma bardzo ograniczoną ilość endogennych (wewnętrznych) węglowodanów, przechowywanych w mięśniach i wątrobie. W sumie, zapasy węglowodanów określa się na około 5 % całkowitych magazynów energetycznych organizmu, jednak węglowodany są preferowanym źródłem energii i podczas wysiłku mogą stanowić nawet 50 % (lub więcej) z całkowitej wydatkowanej energii, w zależności od intensywności i czasu trwania ćwiczenia (1). Te ograniczone zapasy w połączeniu z ograniczoną zdolnością do resorpcji węglowodanów mogą doprowadzić do ich niemal całkowitego wyczerpania podczas intensywnego treningu wytrzymałościowego lub zawodów.
Po wyczerpaniu, organizm może uzupełnić swoje magazyny węglowodanowe w około 24 godziny do pełnego poziomu spoczynkowego, jeśli wystarczająca ilość węglowodanów zostanie przyswojona (2), przy czym proces ten może trwać znacznie dłużej, jeśli nieodpowiedni rodzaj węglowodanów zostanie skonsumowany. Ze względu na czas potrzebny organizmowi na uzupełnienie tych zapasów podczas ciężkich treningów i zawodów, których sesje kończą się ograniczonym odpoczynkiem i regeneracją, przyjmowanie wystarczających ilości wysokojakościowego „paliwa” staje się krytyczne dla wydajności w kolejnych sesjach. Badania wykazały wyraźnie szybsze przywrócenie wydolności fizycznej (3).
Po wysiłku, istnieją dwa główne etapy uzupełniania zapasów węglowodanów. Początkowo ma miejsce bardzo szybki etap, który zachodzi niezależnie od hormonu insuliny i trwa około 30-60 minut, po czym następuje znacznie wolniejsza faza, która może trwać kilka godzin. Podczas początkowego etapu organizm jest w stanie szybko przekształcać węglowodany w glikogen dzięki wywołanej wysiłkiem wrażliwości na insulinę. Opóźnianie spożycia węglowodanów o 2 godziny lub dłużej wykazało zmniejszenie szybkości magazynowania węglowodanów (ich ponownej syntezy) o 50 % (4), co nie jest wskazane w przypadku zbliżania się kolejnych zawodów lub ciężkiej sesji treningowej! Dlatego ważne jest, aby jak najlepiej wykorzystać to natychmiast po treningu, poprzez zapewnienie odpowiedniej dawki węglowodanów i dlatego zalecamy, by spożyć TORQ Recovery w przeciągu 15 minut od zakończenia wysiłku.
Jest zatem dobrze udokumentowana potrzeba przyjęcia węglowodanów po wysiłku, ale ile jest konieczne i w jakiej formie? Ze względu na ograniczone ramy czasowe, w których organizm jest w stanie szybko zmagazynować węglowodany po treningu, opłaca się w pełni wykorzystać ten czas i dostarczyć organizmowi węglowodany tak szybko, jak to możliwe. Najbardziej skutecznym sposobem na to jest przyjmowanie niektórych szybko wchłaniających się form węglowodanów (o wysokim indeksie glikemicznym), aby upewnić się, że dostarczane są szybko do systemu. Węglowodany o wysokim indeksie glikemicznym (GI) powodują nie tylko gwałtowny wzrost poziomu cukru we krwi poprzez szybkie dostarczenie węglowodanów, ale również po początkowym „insulino-niezależnym” etapie regeneracji prowokują szybkie uwalnianie insuliny (hormon odpowiedzialny za magazynowanie węglowodanów), co dodatkowo pomaga w uzupełnieniu endogennych zapasów węglowodanów w organizmie.
Mieszane węglowodany przyswajalne: Prędkość wchłaniania węglowodanów może być dodatkowo zwiększona przez stosowanie mieszanych węglowodanów przyswajalnych (są to dwie formy węglowodanów, które nie konkurują ze sobą o absorpcję w jelitach), takie jak mieszanka maltodekstryny z fruktozą (stosowana w TORQ Recovery). Badania zespołu Wallisa (5) wykazały, że wykorzystanie mieszanki glukozy z fruktozą możne zapewnić tempo resyntezy glikogenu porównywalne z jednymi z najwyższych z przytaczanych w badaniach. Ponadto Decombaz wraz z zespołem (6) wykazali ostatnio, że zażycie mieszanki maltodekstryny z fruktozą po wysiłku skutkowało dwukrotnym wzrostem szybkości resyntezy węglowodanów w wątrobie, która jest jednym z głównych magazynów węglowodanów. Dla krótkoterminowej regeneracji ma to ogromne następstwa, jako że wyższe tempo resyntezy węglowodanów sprawi, że będziesz świeższy i gotowy do następnej sesji treningowej lub zawodów.
Kontynuacja spożycia węglowodanów: W celu zapewnienia maksymalnego stopnia resyntezy (magazynowania), badania sprecyzowały spożycie na około 1–1,2 grama na kg masy ciała (7, 8) bezpośrednio po treningu. Jest mało prawdopodobne, żeby większa ilość mogła zaoferować dodatkowe korzyści, a ilość mniejsza może potencjalnie zagrozić skuteczności regeneracji. To początkowe zasilenie powinno być następnie uzupełniane regularnym przyjmowaniem węglowodanów w częstych dawkach. To wtedy TORQ ENERGY NATURAL ORGANIC jest łatwym sposobem na zwiększenie zawartości węglowodanów w żywności. Oczywiście możesz jeść zwyczajne jedzenie, ale wygoda produktu, takiego jak TORQ ENERGY NATURAL ORGANIC i jego zwarta natura kalorii z węglowodanów mogą uczynić go atrakcyjnym wyborem. Zatem, po spożyciu napoju regenerującego zaraz po bardzo ciężkim wysiłku, zwłaszcza jeśli masz zamiar trenować następnego dnia, staraj się dążyć do spożycia pomiędzy 1–1,2 grama węglowodanów/kg masy ciała na godzinę przez 3-4 godziny. Badania wykazały również, że częste (co 15-30 minut) zaopatrywanie organizmu w węglowodany po treningu dodatkowo stymuluje resyntezę węglowodanowych magazynów organizmu lepiej niż w dłuższych odstępach czasu – tak mało, a często wspomoże proces regeneracji (9, 10 ).
Rola białka: Długotrwałe ćwiczenia wytrzymałościowe powodują nie tylko obciążenie węglowodanowych magazynów organizmu, ale także wywołują uszkodzenia mięśni i powodują rozpad białek w organizmie. Dodatek białka do napoju regenerującego może nie tylko zapobiec wystąpieniu uszkodzeń, ale także zwiększa szybkość powysiłkowej syntezy mięśni (11, 12), mając efekt anaboliczny przez zapewnianie substratu do regeneracji mięśni oraz wspomagając adaptację treningową. Synteza białka i szybkość natleniania mogą być jeszcze zwiększone przez zastosowanie białka serwatkowego (białko stosowane w TORQ RECOVERY); rozpuszczalnego białka, które jest szybko wchłaniane w jelitach (13, 14) dalej przyspieszając tempo regeneracji.
Co również ważne, dodanie białka serwatkowego do węglowodanowego napoju regenerującego wykazało także efekt podwyższenia stężenia insuliny we krwi i ułatwiło magazynowanie węglowodanów w mięśniach i wątrobie jeszcze bardziej, z porównywalnie niższą dawką węglowodanów (15, 16).
D-RYBOZA jest obecna w każdej żywej komórce ciała i jest wykorzystywana do produkcji ATP (waluta energetyczna komórki) od podstaw. Podczas gdy organizm może wytwarzać własną rybozę z glukozy, wymaga to energii i jest procesem bardzo powolnym. Badania nad suplementacją rybozy (17, 18) dowiodły, że przyjmowanie już 3-5 gramów dziennie przywróci do normy poziom ATP w komórkach w przeciągu 6-22 godzin po wyczerpującym treningu. Bez suplementacji, może to zająć od 26 do 93 godzin (reprezentuje to 340-430 % poprawy w regeneracji przy suplementacji rybozą).
Każda komórka w twoim organizmie zawiera ATP (adenozynotrifosforan), związek bogaty w energię, który dostarcza praktycznie całą energię potrzebną do funkcjonowania sekunda po sekundzie. Kiedy ATP jest rozbite na ADP + Pi (adenozynodifosforan + fosforan nieorganiczny) energia zostaje uwolniona i jest używana do zasilania wszystkich funkcji organizmu. Naturalnie więc, to rozkład ATP w komórkach pracujących mięśni dostarcza energii do ćwiczeń. Bez niej nigdzie byś się ne ruszył !
To poprzez metabolizm węglowodanów, tłuszczów i białek ADP + Pi są przekształcane, by utworzyć ATP. Ten ATP jest następnie dostępny do pobudzania skurczów mięśni, uwalniając energię w drudze redukcji do ADP + Pi i tak dalej ( synteza-redukcja-synteza-redukcja…). Podczas treningu cykl ten odbywa się szybko i nieustannie w celu zaspokojenia znacznego obrotu wymaganej energii.
Badania wykazały, że po maksymalnie obciążającym ćwiczeniu, złoża ATP i ADP + Pi w komórkach mięśni szkieletowych zmniejszają się nawet o 20-28 procent. Mechanizmy za tym stojące są dość skomplikowane i wiążą się z utratą związku o nazwie AMP (adenozynomonofosforan). Jednakże, efekt netto jest taki, że ogólne zasoby ATP i ADP + Pi wewnątrz każdej komórki są pomniejszone, co poważnie ogranicza ich potencjał energetyczny. Nie ma znaczenia, ile węglowodanów wtłoczysz w swój organizm, bo jeśli poziomy tych nukleotydów są niskie, nie będziesz miał surowców do skutecznego treningu. By bardziej skomplikować problem, gdy AMP już opuści komórkę, nie można go odzyskać, więc poziomy ATP i ADP + Pi pozostaną niskie, być może kurcząc się dalej, w czasie kolejnego treningu o wysokiej intensywności.
Warto zauważyć, że większość badań na arenie nauki w sporcie badało suplementację D-rybozą w odniesieniu do poprawy siły mięśni i skończyły się one zawodem. Jest to prawdą i nie ma dowodów, że D-ryboza uczyni Cię silniejszym. Nie można jednak zaprzeczyć jej wpływowi na regenerację komórkową (powrócenie poziomu siły do normy po ciężkich ćwiczeniach) – jest to fizjologiczny fakt. TORQ RECOVERY zawiera pełną dawkę D-RYBOZY zalecaną w przeprowadzonych badaniach (3-5 gramów w zależności od masy ciała). D-ryboza stanowi 3 % składników TORQ Recovery.
L-GLUTAMINA jest najobficiej występującym aminokwasem w organizmie, w dużej mierze dlatego, że jest bardzo potrzebna dla mózgu, jelit, nerek, płuc i systemu odpornościowego, a także dlatego, że możesz wytworzyć własną. Jest nazywana „aminokwasem nie-zasadniczym”, ale może to być mylące, ponieważ w okresach wysokiego obciążenia treningowego, jeśli pozostawisz swojemu organizmowi produkowanie jej samodzielnie, to będzie on rozkładać tkankę mięśniową w celu jej udostępnienia.
Logika podpowiada, że nie jest to pożądane, kiedy jesteś trenującym sportowcem. Dlatego suplementacja L-glutaminą bezpośrednio po treningu powstrzymuje organizm od grzebania w poszukiwaniu alternatywnego zaopatrzenia i wżerania się w twoje w pełni zasłużone mięśnie. Zapewnia też dostępność dużej ilości L-glutaminy jako paliwa dla systemu odpornościowego. Liczne badania rozważały efekty suplementacji L-glutaminą na funkcje odpornościowe i choć wyniki są mieszane, wydaje się istnieć wystarczająco dowodów na poparcie jej wartości (18, 20). TORQ recovery zawiera całą dawkę L-glutaminy zalecaną w przeprowadzonych badaniach (4-8 gramów w zależności od masy ciała). L-glutamina stanowi 6 % głównych składników TORQ Recovery.